Tibro_SMU_Beach_2013

Sedan några år tillbaka kan man i Tibro känna sanden mellan tårna utan att behöva åka till stranden. Missionskyrkans ungdomar har nämligen anlagt en beachvolleyboll-plan i centrala Tibro där de grillar och spelar beachvolley på somrarna. Pågrund av att det blivit så populärt har man nu anlagt ytterligare en plan bredvid den första, och den invigdes i fredags med en stor turnering. 12 lag gjorde upp om titeln ”Tibro SMU Beach 2013”. Ett femtiotal åskådare i alla åldrar samlades under kvällen och satt i gräset, åt nygrillade hamburgare, och hejade på sina favoritlag. Efter grundspelet gick 8 lag vidare till slutspelet och efter den intensiva finalen gick Albin Andersson och Isak Nero vinnande ur turneringen.

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *